KSČM Praha 6 Postřehy

Postřehy

Česko sebe samo likviduje už 25 let

Česko sebe samo likviduje už 25 let

(5.3.2018)
Jiří Očenášek (pozn. Z internetu už článek zmizel)
 
Když v listopadu 1989 nadšené davy zvonily klíči, všichni tvrdili, že je to zvon svobody. Kdyby tehdy někdo špitnul, že tam slyší i první tóny umíráčku, tak by ho dav něžně ušlapal.
 
V roce 1918 měla Československá republika svou modlu T.G.Masaryka. V roce 1989 si našla další ikonu, Václava Havla. Dnes už jen pán Bůh ví, co v jeho projevech a činech byla romantická vize a co záměrná lež.Česko sebe samo likviduje už 25 let
Jiří Očenášek (pozn. Z internetu už článek zmizel)
 
Když v listopadu 1989 nadšené davy zvonily klíči, všichni tvrdili, že je to zvon svobody. Kdyby tehdy někdo špitnul, že tam slyší i první tóny umíráčku, tak by ho dav něžně ušlapal.
 
V roce 1918 měla Československá republika svou modlu T.G.Masaryka. V roce 1989 si našla další ikonu, Václava Havla. Dnes už jen pán Bůh ví, co v jeho projevech a činech byla romantická vize a co záměrná lež.

Protest proti umístění desky na pomníku maršála Koněva

(20.12.2017)

Vážené zastupitelstvo,

Chtěla bych vyjádřit protest jménem těch občanů, kteří podepsali naši petici, proti umístění desky na pomníku maršála Koněva s nepravdivými a vylhanými údaji. 

Článek historika(?) Václava Junka v PL má být zřejmě jakýmsi vědeckým odůvodněním tohoto opatření. 

Text na desce, je negramotná plácanina. Již první věta primitivně popisuje bojovou činnost 1. Ukrajinského frontu. Autor buď nezná, nebo úmyslně zamlčuje situaci, že probíhal poslední boj s fašistickým Německem. Neví, že v Čechách byla umístěna miliónová, po zuby vyzbrojená Schörnerova armáda, odhodlaná probojovat si koridor na západ. Neví, že proti tomu postavil celý český národ. A tomuto národu na pomoc přišla Rudá armáda. 

Generální štáb RA připravil plán Pražské operace, ve které 1. Ukrajinský front zaútočí na křídlo Schörnerovy armády a prolomí je ve směru na severozápad. Současně 2. Ukrajinský front maršála Rodiona Malinovského zaútočí a prolomí druhé křídlo na jižním, brněnské směru a současně ze severovýchodu zaútočí 4.- Ukrajinský front generála armády Andreje Jeremenka. Pražská operace a společný boj českých vlastenců tak zabránily opakování Varšavské tragedie.

Jednotky 1.UF nevstoupily do Prahy, ale probojovaly se do Prahy. Jen příklad 9.5. ve 3 hod. ráno dva batalióny Leljušenkovy tankové armády zničily 2 jednotky SS, které zaminovaly a chystaly se vyhodit do povětří Karlův most, druhý batalion vyčistil pražský Kreml (jak je napsáno v hlášení). V Břevnově u Markéty na barikádě padlo 36 barikádníků a rudoarmějců.

Dalších 6 řádků na desce popisuje hrůzostrašné skutky, kterých se maršál dopustil v období studené války. Ale ani zde není žádná stopa po tom, kdo, kdy, kde jak a proč se udály. O poválečných událostech už v období studené války se přece nemůže psát na památníku, který připomíná události z jiné historické epochy. Nelze z historických epoch dělat guláš. To neznamená, že nemůžeme a nebudeme o nich diskutovat. Naopak, jsme připraveni. 

Domníváme se však, že by bylo vhodné v doplňujícím textu původní desky, anebo na vedlejší straně připomenout účast českých bojovníků v českém národním povstání. Konzultovali jsme tento náš návrh  s paní doktorkou, pracovnicí v Historické skupině ČSBS. Vždyť účast 120 partyzánských oddílů se 7500 bojovníků a desetitisíce dalších (např. u rozhlasu, v Kolíně) je třeba připomínat.

Proto navrhovanou desku, tento výplod tuposti a nenávisti dát tam, kam to patří. A o dějinných epochách a událostech i o doplnění a přeformulování desky, navrhujeme zorganizovat kulatý stůl za přítomnosti znalců, ale také veteránů a pamětníků.

Dr. Eva Havelková

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena