Poslední pražské zastupitelstvo před volbami, které se konalo ve čtvrtek 8. září, čítalo téměř 200 bodů a cca 10 tisíc stran podkladových materiálů. Nedivím se, že se jeden z opozičních zastupitelů proti tomu ozval. Pro normálního člověka, zvlášť v případě, že se jedná o zastupitele neuvolněného, je takové množství nenastudovatelné. I my, jako komunističtí zastupitelé, jsme tuto praxi často kritizovali. Jak vidno měnit zaběhnuté koleje se koalici nechce. To se týká i kultury jednání. Kdo čekal věcnou a slušnou diskuzi, musel být zklamán. V rámci vrcholícího předvolebního boje se projevy zastupitelů z koalice i opozice opět vyostřily. Lidé, kteří mají ještě žaludek na to, sledovat vzájemné přestřelky namísto řešení vršících se problémů, tak poslouchali vzájemné obviňování, kdo víc rozkrádá hlavní město, kdo víc lže, víc podvádí.
Pomoc nebo zbrojení?
Občané, kteří vystupovali s požadavkem na zařazení nového bodu k vyřešení toho, co je trápí, nestačili zírat na to, jak jimi volení zástupci na sebe křičí a urážejí se, jak se baví v sále i kuloárech, takže není slyšet vlastního slova. Problémy lidí jdou stranou. Přitom stále víc rodin s dětmi, stále víc seniorů, zvlášť pokud žije jeden osamoceně, má problémů nad hlavu. A teď má k tomu hlavu plnou starostí, se zdražováním elektřiny, plynu a všech základních potřeb vůbec. Ceny potravin se za poslední rok zvedly o 20 %, cena elektřiny za poslední dva roky narostla sedmnáctkrát. Dva ze tří seniorů v naší zemi jsou ohroženi chudobou, desítky tisíc jich je v exekuci. Vláda zaspala, pražská koalice přichází s nedostatečnou pomocí a ještě ke všemu pozdě. Konstatování ze strany zastupitelky Alexandry Udženije, že dohodnutá pomoc dalším skupinám obyvatel nejvíc ohrožených chudobou až od 1. ledna 2023, je opožděná a že opravdu neví, jak senioři do té doby vyžijí, vyvolává od představitelky ODS spíš údiv. Neměla by si to ostře vyřídit s předsedou ODS a premiérem Petrem Fialou, s ministrem financí z téže strany Zbyňkem Staňurou a s dalšími spolustraníky sedícími ve vládě? Vynechat by přitom neměla ani svoji kamarádku, bývalou starostku z městské části Praha 2, toho času, ke škodě obyvatel ČR, ministryni obrany Janu Černochovoum která vyhazuje stále víc peněz na válku. Česká obrana poslala Ukrajině zbraně za víc než 4 miliardy korun. Jana Černochová při návštěvě amerického ministra obrany Llojda Austina tomuto bývalému generálovi také nezapomněla poděkovat (cituji): „Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi i občanům Spojených států, že jsou stále ochotni bránit tento svět, že jsou stále ochotni bránit Evropu.“ O tom, jakým způsobem USA „brání tento svět“ by mohli vyprávět lidé ve Vietnamu, v Afgánistánu, v Libyi, Iráku, Sýrii a v řadě dalších zemí. Jana Černochová by se měla stydět.
Hluk nejen na zastupitelstvu
S některými záležitostmi přicházeli už poněkolikáté. Příkladem je zoufalá situace obyvatel čtvrté a páté městské části. Neúnosný hluk z koncertů a festivalů odehrávajících se v Ledárnách Braník už poznamenala zdraví leckterého člověka a narušila život nejedné rodiny. Problém se táhne dlouho. V květnu jim byla přislíbena vyhláška o regulaci hluku. A výsledek? Žádná vyhláška, namísto toho magistrát přistoupil k samoregulaci ze strany Ledárny. Ta podle místních obyvatel vypadá tak, že její provozovatelé žádné dohody neplní, obrovský hluk pokračuje a počet koncertů není dodržován. K tomu ještě vykutálení provozovatelé občanům posílají předžalobní výzvy a zastrašují je. Přitom je hluk z festivalů údajně slyšet až v záchranné stanici v Malé Chuchli. Jak se ukázalo, vyhláška je však potřeba nejen v případě Ledárny Braník. Stěžují si i obyvatelé Prahy 7, kteří trpí neúnosným hlukem v souvislosti s hudební produkcí v rámci akce Letní Letná. Na tentýž problém upozorňují i lidé bydlící v Křeslicích a Petrovicích, kteří kvůli hluku z akcí nemohou v klidu obývat byty a zahrady.
Nesplněné sliby
Další občané si stěžovali na nesplněné sliby vedení města např. v případě petice STOP zahušťování zeleně v Letňanech. Jiné trápilo zdražování plynu a elektřiny a pomoc domácnostem, nedostatečná podpora organizací pracujících s romskou mládeží v oblasti sportu a kultury či neřešení otázky kolem fiakrů na Staroměstském náměstí. Další témata jako např. sociální služby, chybějící kapacity domovů seniorů, městský okruh, nedostatek míst v mateřských a základních školách a řada dalších problémů však čeká až na nové zastupitele. Ti budou voleni do Zastupitelstva hl. m. Prahy a jednotlivých městských částí v pátek 23. a v sobotu 24. září. Poznámka na závěr: Zastupitelé za KSČM plní sliby dané voličům. Náš volební program najdete na webových stránkách KSČM.
Marta Semelová
Předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha